+38 (068) 859-57-07
+38 (099) 381-37-50

Зателефонуйте нам

rezultatmagazine@
gmail.com

Напишіть нам

Шторм на світових фінансових біржах примусив власників капіталів шукати тихі гавані. Здогадайтесь, де…

20.02.2018 / 16:48

Шторм на світових фінансових біржах примусив власників капіталів шукати тихі гавані. Здогадайтесь, де…

Станом на кінець минулого тижня нерезиденти збільшили обсяги купівлі облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП) до 12 млрд грн. Це, звичайно, крихти в загальному 744-мільярдному портфелі таких цінних паперів в Україні. Однак, незвичайна активність іноземних покупців - вдруге за останні півроку - привертає увагу. Погодьтеся, підвищений інтерес до внутрішніх паперів, та ще й номінованих у національній валюті, на порожньому місці не виникає. Фінансисти вважають, що на фоні падіння світових бірж українські державні облігації стали досить привабливим активом, зокрема, через підвищення Нацбанком облікової ставки та зміцнення національної валюти. Іноземців спонукає до ризику можливість заробити більше 16% річних на купонних виплатах та ще й на курсовій різниці у разі подальшого укріплення гривні (яке ми сьогодні й спостерігаємо).

Чотири чарівні букви

На світових біржах “шторм” - до 10% і більше попадали ключові індекси: Dow Jones Industrial Index, S&P 500 Index, Nasdaq Composite Index, FTSE 100. Не кажучи про біткоїн та інші криптовалюти.

Тарас Козак, керівник інвестиційної Групи “УНІВЕР”
Тарас Козак, керівник інвестиційної Групи “УНІВЕР”

“Інвестори шукають безпечні гавані. Зазвичай, це облігації США чи інших розвинутих країн. І тут починається диво дивне! За кілька останніх днів інвестори-іноземці збільшили свої вкладення в українські гривневі (!) державні папери (ОВДП) в 2 рази, з 6 млрд грн до 12 млрд грн. Понад $200 млн нерезидентських коштів прийшли в Україну і перечікують кризу в гривневих облігаціях!!!”, - емоційно відреагував на новину керівник інвестиційної Групи “УНІВЕР” Тарас Козак.

 

І це при тому, що Україна має вкрай низькі рейтинги інвестиційної привабливості. Значить, інвестори ризикують, орієнтуючись на щось інше - очевидно, на високу дохідність, яку забезпечує сьогодні облікова ставка НБУ. Тривогу викликає лише одне - чи не зріє на ринку ОВДП чергова “бульбашка”? Що буде з економікою та курсом гривні, коли іноземці захочуть так само раптово повернути гроші за цінні папери?

Пригадується, у 2000-му році облікова ставка теж коливалася в межах 16-20%. Тоді ж більшість іноземних інвесторів, які вклали кошти в українські ОВДП після азіатської кризи 1998 року, намагалися "скинути" облігації внутрішньої державної позики з мінімальним прибутком для себе, конвертувати отримані кошти на валютному ринку та вивести за межі України. Це призвело до значного збільшення попиту на іноземну валюту та до падіння курсу гривні з 4,32 грн/долар наприкінці 1999 року до 5,44 грн/долар у 2000-му.

 

Сьогодні, за словами, фінансистів, на світовому фінансовому ринку склалася ситуація, коли перелік високоприбуткових інвестицій обмежений, тоді як апетит інвесторів до ризику досить високий. Купуючи папери в українській національній валюті, яка сьогодні зміцнюється, вони, крім процентного доходу при погашенні паперів, розраховують заробити також і на курсовій різниці (коли гривня зміцнюється, то це дає можливість потім купити більше валюти за нижчим курсом). Останній такий серйозний сплеск купівлі ОВДП іноземцями був у 2010 році, коли “іноземний” портфель держпаперів дійшов до 11 млрд. грн - на великому інтересі до ПДВ-облігацій. Але до кінця того ж року більша частина портфеля нерезидентів була розпродана.

Береженого й фінансовий бог береже

Іноземні покупці ОВДП в Україні все ж поводяться обережно, вкладаючи кошти в основному “короткі” папери з терміном погашення через три-дев'ять місяців і частково п'ятирічні ОВДП. Тобто з погашенням у квітні, липні та жовтні 2018 року, а також частина з погашенням у 2022-му році. Іншими словами, нерезиденти відносно рівномірно розподілили свої нові вкладення в 2018 році на період, коли вони очікують курс гривні на найбільш привабливому для себе рівні. Судячи з усього, вони розраховують, що найближчі півроку курс гривні не перевищить значення 29 грн/$. І не виключено, що найближчим часом портфель нерезидентів зросте ще на кілька мільярдів гривень.

Тарас Котович, старший фінансовий аналітик групи ICU
Тарас Котович, старший фінансовий аналітик групи ICU

«Нерезиденти очікують, що вартість іноземної валюти знизиться і принесе додаткову вигоду. Також вони очікують, що різниця в ставках з гривневих ОВДП і валютних активів найближчим часом залишатиметься досить великою», – пояснює старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович.

У цій ситуації ключове завдання для влади – зробити усе, щоб спонукати іноземних інвесторів не виводити валюту з країни, коли Мінфін погасить їх короткі держоблігації, а залишати працювати тут, “заманивши” кошти в нові боргові папери. «З погляду самої монетарної політики це вигідний симбіоз: високі ставки залучають іноземну валюту в країну, що підтримує гривню і таким чином благотворно впливає на інфляцію. Однак для довгострокової стійкості даної конструкції важлива підтримка загальної макрофінансової стабільності, а також прогрес з програмою реформ і зовнішнім рефінансуванням державного боргу», – зазначив у коментарях Фінклубу головний аналітик Альфа-Банку і Укрсоцбанку Олексій Блінов.

Марина Нечипоренко, Київ